آغاز كوچ عشيار بختياري به سوي مناطق گرمسيري

img ashayer

سفرت پربار هموطن

فصل بارندگی در استان چهارمحال و بختیاری در حال نزدیک شدن است و عشایر بختیاری برای کمتر شدن مشکلات سفر کوچ و دست پنجه نرم کردن با بارندگی‌های شدید در پاییز، کوچ را سریع‌تر آغاز کرده‌اند.

 

 

 

یکی از زیباترین جلوه‌های زندگی عشایر بختیاری هنگام کوچ و پیمودن مسیر طولانی برای رسیدن به مناطق گرمسیر در فصل سرما است. این سفر که همه‌ساله در مناطق بختیاری نشین استان چهارمحال و بختیاری و با سرد شدن هوا آغاز می‌شود پس از پیمودن مسافتی که چندین هفته به طول می‌انجامد در مناطق گرمسیری استان خوزستان به پایان می‌رسد.

 

هرچند در بسیاری از این مناطق جاده‌های کوهستانی جای ایل راه‌ها را گرفته است اما هنوز بسیاری از عشایر این مناطق با پای پیاده و تحمل روزها رنج و مشقت و البته لذت بردن از همه زیبایی‌های کوچ، این سفر خاطره‌انگیز را انجام می‌دهند.

 

هم‌اکنون سیاه‌چادرهای عشایر از روی دشت‌ها و کوهستان‌ها یکی پس از دیگری جمع می‌شود و بر روی چهار پایان گذاشته می‌شود، دام‌ها ساماندهی می‌شوند و در مسیر کوچ قرار داده می‌شوند.

 

صدای زنگوله‌های دام‌ها کوهستان‌های منطقه را فراگرفته است و زیبایی خاصی به منطقه داده است.

 

عشایر پس از شش ماه تلاش و کوشش در تولید محصولات دامی مانند گوشت، شیر، ماست، کره و... تمام وسایل زندگی خود را بر روی چهار پایان قرار داده و مسیر جنوب را در پیش‌گرفته‌اند.

 

{imagonx}img_didaniha/img_ashayer:200:160{/imagonx}